Ara
  • Cansu Yurtseven

CORONA VİRÜS İLE MÜCADELE ETTİĞİMİZ BU ZORLU SÜREÇTE PSİKOLOJİMİZİ NASIL SAĞLAM TUTABİLİRİZ?

Corona Virüs salgınının hızla yayılmasıyla yediden yetmişe herkesi korku ve kaygı sardı. Bu kaygı sürecini tetikleyen başlıca faktörlerden biri ise içerisinde bulunduğumuz belirsizlik durumu. Bu belirsizlik öncelikle sürecin ne kadar devam edeceğiyle, kesin tedavisinin bulunup bulunamayacağıyla ve sonra sonlanıp sonlanmayacağıyla ilgili.


Belirsizlik hayatın tüm alanlarında huzursuzluk verecek bir durumken, şu anda tüm dünyayı etkiliyor olan bir belirsizlik tüm insanlık için de gerginlik kaynağı oldu. Hem kendi adımıza hem sevdiklerimiz hem de hiç tanımadığımız dünyanın diğer ucundaki insanlar adına kaygılanmaya başladık.


Peki yaşanan bu zorlu süreçte psikolojimizi nasıl sağlam tutabiliriz?


Öncelikli olarak bahsetmek istediğim konulardan biri; yaşadığımız kaygıdan tamamen kurtulmaya çalışmamak. Çünkü belirli düzey kaygı ya da sınırlı düzey stres geliştiricidir. Bu sınırlı düzey kaygı sayesinde virüsü, bulaşma yollarını, önlenme yollarını ve etkisini öğreniyoruz. Bu sahip olduğumuz yeni bilinçlilik hali sayesinde ise bu bilgileri hayatımıza geçiriyor, kendimizi ve sevdiklerimizi koruyabileceğimiz yolları öğreniyor, önlemler alıyoruz. Bir nevi sayesinde hayatta kalmayı başarıyoruz da diyebiliriz. Eğer burada yaşadığımız en ufak bir kaygı dahi olmasaydı önlem yoluna gitmeyecek, kendimizi korumayacak ve tehlikeyle karşı karşıya kalacaktık. Bu yüzden işlevsel olan bu kaygıdan kaçınmak yerine onu kontrol altına almaya çalışmalıyız.


Unutmayın; bizler kaygıyı yönetebildiğimizde problem yoktur, ancak kaygı bizi yönetmeye başladıysa problem de orada başlamış demektir.


Peki kaygıyı kontrol altına almaktan bahsedecek olursak, bunu sağlayacak yollar nelerdir?


Bir tanesi; tüm kaynaklardan hızla paylaşılan bilgilerin değerlendirilmesi sürecidir. Doğruluğunu tam olarak bilemediğimiz bu bilgiler, yazılar, görüntüler kişilerin kaygı seviyesini giderek arttırmakta. Bu süreçte güvenilirliğini bildiğimiz belli kaynaklar saptayıp yalnızca onların takibini sağlamamız yaşadığımız kaygının kontrol altında tutulmasını sağlayacaktır.


Diğer bir yol ise, virüsle ilgili aşırı yapılan araştırmalardan, sürekli ona odaklanmaktan, ondan başka bir şey konuşmamaktan ve ondan başka bir şey düşünmemekten kaçınmaktır. Daha önce de bahsettiğim gibi yapılacak araştırmaların da sınırlı seviyede olması önemli. Bir tehlike anında hiçbir şey yapmamak kadar yaptıklarımızın aşırılığı da benzer oranda zedeleyici olacaktır. Haberleri ve gelişmeleri takip etmek önemli ancak ardından oluşturduğumuz yeni rutine dönebilmek, kendimize ve hayatımıza odaklanabilmek de önemli meselelerden bir tanesi.


Bu süreçte dışarıya iş ya da gerekli ihtiyaçlar dışında çıkmaması gerekli olan bizlerin, evlerimizde de kendimize fayda sağlayacak ve bize haz verecek etkinliklerin yapılması ve sürdürülmesi motivasyonumuzu ve umudumuzu arttıracaktır. Ev içerisinde her gün aynı şeyleri yapmak kişiyi bir süre sonra karamsarlığa, mutsuzluğa ve ilerleyen süreçte depresif semptomlar geliştirmeye itebilir. Bu sebeptendir ki pek çok kaynak, pek çok kurum online sistemler üzerinden ücretsiz kullanıma açıldı.


Buna yüzlerce kitap ve online olarak gezebileceğimiz onlarca müze de dahil. Hayatımıza farklı renkleri katmanın tam zamanı.


Belki de çok uzun zaman oldu kendimize bu kadar zaman ayırmayalı, kendimizi dinlemeyeli, hobilerimize ve kişisel gelişimimize odaklanmayalı.


Krizleri de fırsata çevirebiliriz bu dönemde. O uzun zamandır raflarımızda beklettiğimiz kitaplara, “fırsat bulsam da izlesem” dediğimiz filmlere, vakit bulamadığımız hobilerimize, ihmal ettiğimiz ailemize sıra gelmiştir belki de.


Sosyal mesafeleri uzaklaştırırken, sevdiklerimizle duygusal mesafeleri yakınlaştırabiliriz. Yapılacak görüntülü sohbetlerle duygusal bağlarımızı kuvvetli tutabilir, birbirimize desteğimizi hissettirebiliriz.


Ve son olarak unutmamak gerekir ki; hastalıklarla mücadele ederken beden sağlığımız kadar, ruh sağlığımız da önemli. Bu yüzden beden sağlığımızı korumak için bu kadar emek harcarken, ruh sağlığımızı da unutmamalı, her ikisi için de gerekli önlemleri almalıyız.Cansu Yurtseven

73 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İletişim

Sorularınız için bana buradan ulasabilirsiniz:

Psikolog Cansu Yurtseven

  • Cansu Yurtseven
  • Cansu Yurtseven
  • Cansu Yurtseven
  • Cansu Yurtseven
Bize Ulaşın